ZOZAN is closed - wholesale available.


In the last three years, we together made it possible to turn an idea into on of the biggest Kurdish platforms. Our gratitude goes out to each and every one of you who made it possible. Due to personal reasons, we have decided to pass on the opportunity to you so you can carry on with this legacy.
Individual orders are no longer possible. Orders already placed will be processed. Otherwise our products can be purchased at wholesale prices. Contact: https://www.zozan.com/contact

Kürdlerin Tarihi II.Cilt

Kürdlerin Tarihi II.Cilt
This product is currently not available.
Please inform me as soon as the product is available again.

€17.90 *

Prices incl. VAT plus shipping costs

Delivery time approx. 21 working days

  • ZZN10604
Kürdlerin Tarihi II. Cilt Kürdlerin Asyalı ataları, Doğu Aryan kültürlü Med, Pers, Part,... more
Product information "Kürdlerin Tarihi II.Cilt"

Kürdlerin Tarihi II. Cilt

Kürdlerin Asyalı ataları, Doğu Aryan kültürlü Med, Pers, Part, Soğdia vs. toplulukların ana vatanları İran Horasan’ın kuzeydoğusunda Harezm, Baktira ve Soğdia vs. olarak görülür. Bu Doğu Aryan kabilelerin MÖ 23 yüz yıl sonrası ise batıdaki ilk yerleşim alanları İran platosunda Elbruz ve Zagros Dağları olmuştu. Daha batıda ki görünümleri ise Yukarı Fırat ve Dicle havzalarında, Kapadokya ve Kilikya’ya göç ettikleri bölgedeki aynı kültürlü Mitanni kabilelerinin varlığı ile anlaşılır.

MÖ 9 yüz yıl sonrası ise İran’daki Doğu Aryan toplulukları bölgenin güçlü köleci Asur ve Urartu devletlerinin askeri kampanyalarında köle olarak Yukarı Mezopotamya’da iskân edilmiştiler. Bu topluluklar Zagroslarda ve Yukarı Fırat, Dicle ve Masala nehir havzalarında soydaşları olduğu kuvvetle muhtemel Mitanni bakiyesi ve yerel Kafkas kültürlü Hurri soylu topluluklar ile kaynaştılar. Bu coğrafyada Kürd kavmini yarattılar. Kürdlerin yaşadıkları topraklar Büyük İskender sonrası “Medya” olarak tanındı. MÖ 1 yüzyıl sonrası Ön Asya’ya yönelen Roma’nın Medya’da bölgenin güçlü Part Devletine karşı tampon devlet olarak destekledikleri “Adiabene, Karduk ve Atrapone Medyası” devletlerinin hâkim olduğu Medya topraklarında Kürdler siyasal bir güç olarak geliştiler. Fakat Roma-Part ve Bizans-Sâsâni süreci Kürdlerin ülkesi olan Medya’nın yoğun paylaşım savaşlarının yaşandığı bir dönem oldu.

Bölge halkları Ârâmiler, Ermeniler ve Yunanlıların Hıristiyanlığı benimsemeleri ile MS 330‘larda Medya’da halklar arasında gelişen dini kamplaşmalar var olan etnik yapıları netleştirdi. Bu hengâmede Arabistan’da gelişen İslami dinin temsili olan İslam Orduları Medya’yı denetimine aldı. Zerdüştlük vs. dinlerini terk etmeye, İslam dinini benimsemeye zorlanan Kürdler, MS 650 sonrası ülkeleri Medya’nın iç ve karasal coğrafyasının dezavantajları ile de baş başa kaldılar.

 

Ebat: 13.5x21 656 sayfa

Kağıt: 60 gram enzo 350 gram Kuşe kapak

ISBN 978-605-9073-17-2

Language: Turkish
Eigenschaften: "Kürdlerin Tarihi II.Cilt"
Language: Turkish
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Kürdlerin Tarihi II.Cilt"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Viewed