ZOZAN is closed - wholesale available.


In the last three years, we together made it possible to turn an idea into on of the biggest Kurdish platforms. Our gratitude goes out to each and every one of you who made it possible. Due to personal reasons, we have decided to pass on the opportunity to you so you can carry on with this legacy.
Individual orders are no longer possible. Orders already placed will be processed. Otherwise our products can be purchased at wholesale prices. Contact: https://www.zozan.com/contact

Kürdistan 1919 Binbaşı Noel'in Günlüğü

Kürdistan 1919 Binbaşı Noel'in Günlüğü
This product is currently not available.
Please inform me as soon as the product is available again.

€4.50 *

Prices incl. VAT plus shipping costs

Delivery time approx. 21 working days

  • ZZN10660
Kürdistan 1919 Binbaşı Noel´in Günlüğü İngilizceden Çeviren: Bülent Birer ISBN:... more
Product information "Kürdistan 1919 Binbaşı Noel'in Günlüğü"

Kürdistan 1919

Binbaşı Noel´in Günlüğü

İngilizceden Çeviren: Bülent Birer

ISBN: 978-975-7112-60-0 

Birinci Baskı: 1999

İkinci Baskı: 2010

Üçüncü Baskı: 2014

19.5x13, 184 sayfa

İngiliz Binbaşı E.W.C. Noel, 1919 yılında İstanbul´a gelerek etkili Kürt çevreleriyle ilişkiler kurar ve "Türklerin pan-İslamist propagandalarına karşı bazı faaliyetlerde bulunmak" amacıyla Celadet-Kamıran Bedirhan kardeşler ve Ekrem Cemilpaşa´nın da içinde yer aldığı bir heyetle Kürdistan´a gider. Üç ay süren bu gezi sırasında Antep, Maraş ve Malatya´daki Kürt aşiretlerini ve yerleşim birimlerini ziyaret eder. Gezi, Kürtler için siyasal açıdan başarısızlıkla sonuçlanır. Binbaşı´nın bütün olumlu rapor ve çabalarına rağmen "Noel siyaseti"olarak nitelenen İngilizlerin Birinci Dünya Savaşının bitimindeki Kürt politikası hayata geçirilmez ve bağımsız ya da otonom bir Kürdistan, yeni emperyal siyasetin ilk kurbanı olur. Ancak bu olay çok abartılmış ve Kürt milli hareketlerinin onyıllardır maruz kaldığı "kökü dışarda", "yabancı parmağı"söylemine propaganda malzemesi olmuştur. Noel´in gezi boyunca tuttuğu günlük notlarında Kürtlere ilişkin gözlemleri, o bölgedeki Kürt karakterlerinin belirgin özellikleri, Kürt milli kimliği hakkında neler düşündükleri yer almaktadır. Bunun yanısıra aşiretlerin sahip oldukları toprak ve sürülerin miktarları, bunların nasıl işlendiği, ürünlerin nasıl dağıtıldığı, Kürt köylerinin savaştan ne kadar etkilendiği somut örneklere ve gözlemlere dayanılarak anlatılıyor. Günlüğün sonuna Noel´in aynı yıl kaleme aldığı "Kürt Durumuna Bakış" adlı rapor da eklenmiştir.

Rojenivîsa Major Noel: Kurdistan 1919

Rojenivîsa serbazê leşkerî ê ingilîz Major Edward William Charles Noel...

Major Noel di sala 1919an de hatibû Stembolê û bi derdorên kurdî re pêwendî danîbû. Bi mebesta “li dij propagandaya tirkan a pan-îslamîst” derkevin tevî heyetek ku Celadet-Kamiran Bedirxan û Ekrem Cemîlpaşa jî di nav de bûn, çûne Kurdistanê. Di vê gera ku 3 mehan dom kir de, li Entab, Maraş û Meletî geriyan û çû serdana eşîrên wê derdorê. Lê ev ger tevî hemû niyeta baş a Noel bi ser neket, polîtîkaya ingilîzan a dawiya Şerê Cîhanê ê Yekem guherî. Lê di lîteratûra tirkî û nexasim di “Nutuk”a Mustafa Kemal de ev ger gelekî hatiye mezinkirin, bi dehan salan e bûye sebeb ku tevgerên millî ên kurdî bi pêwendiyên bi hêzên devre re bên sûcdarkirin.

Ji wê gera ku ewqas hatiye mezinkirin ev rojenivîs ma. Ev kitêb encamên wê gerê nîşan dide.

‘Kürdistan 1919’

‘Kürdistan 1919’, İngiliz gizli servisi adına çalışan profesyonel askeri subay Edward William Charles Noel’in günlüğü. O tarihte İstanbul’a gelerek etkili Kürt çevreleriyle ilişki kuran Noel, Celadet ve Kamiran Bedirxan kardeşler ile Ekrem Cemil Paşa’nın da içinde yer aldığı bir heyetle, üç ay boyunca Antep, Maraş ve Malatya’daki Kürt aşiretlerini ve yerleşim birimlerini ziyaret eder. Noel’in gezi boyunca tuttuğu günlükte, Kürtlere dair gözlemleri, Kürt karakterlerinin belirgin özellikleri ve Kürt milli kimliğine dair fikirleri kadar, aşiretlerin sahip oldukları topraklar ile sürülerin miktarı ve bunların nasıl işlendiği gibi konular da yer alıyor.

Radikal Kitap, 21.05.2010

Author: Edward William Charles Noel
Language: Turkish
Eigenschaften: "Kürdistan 1919 Binbaşı Noel'in Günlüğü"
Author: Edward William Charles Noel
Language: Turkish
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Kürdistan 1919 Binbaşı Noel'in Günlüğü"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Viewed