ZOZAN is closed - wholesale available.


In the last three years, we together made it possible to turn an idea into on of the biggest Kurdish platforms. Our gratitude goes out to each and every one of you who made it possible. Due to personal reasons, we have decided to pass on the opportunity to you so you can carry on with this legacy.
Individual orders are no longer possible. Orders already placed will be processed. Otherwise our products can be purchased at wholesale prices. Contact: https://www.zozan.com/contact

Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler

Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler
This product is currently not available.
Please inform me as soon as the product is available again.

€6.50 *

Prices incl. VAT plus shipping costs

Delivery time approx. 21 working days

  • ZZN10665
Rusçadan çeviren: İbrahim Kale ISBN: 978-9944-382-32-7 21.5x13.5, 384 sayfa Rus subayı... more
Product information "Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler"

Rusçadan çeviren: İbrahim Kale

ISBN: 978-9944-382-32-7

21.5x13.5, 384 sayfa

Rus subayı P.İ. Averyanov’un cephedeki notları ve gözlemlerinden oluşan kitabı “Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler” adlı kitabı Avesta Yayınları tarafından yayımlandı. 1910 yılında Rus Genel Kurmayının yayımladığı kitap, İbrahim Kale tarafından Rusça aslından eksiksiz olarak çevrildi. Celilê Celil, Türkçe baskıya yazdığı önsözde şu hususlara dikkat çekiyor:

“Kürtlerin Rusya´nın Kafkasya politikasındaki yeri ve rolünün incelenmesi için Kafkas askeri dairesi kurmay başkanı N. N. Belyavskiy Yüzbaşı P.İ. Averyanov´a görev verdi ve Rusya´nın bütün 19. yüzyıl boyunca Kürtler ile ilişkileri hakkında tarihsel bir deneme yazmasını istedi. Belyavskiy Averyanov´un askeri kurumları ilgilendiren şu dört noktaya dikkat etmesini istedi:

1) Rusya´nın Türkiye ve İran ile 19. yüzyılda olan tüm savaşlarına Kürtlerin katılımını incelemek

2) Rusların Kürtler ile ilişkilerinin karakterini ve tarafların geçmiş savaşlar sırasındaki hareketlerini belirlemek

3) Rusya, Türkiye ve İran´daki Kürtlerin çağdaş siyasal durumlarını belirtmek

4) Kürtlerin Rusya´nın Türkiye ve İran ile gelecekteki savaşlarındaki tavrını açığa çıkarmak

P.İ. Averyanov´un sekiz bölümden oluşan ve Rusya´nın komşularıyla savaşları ile iki büyük Kürt ayaklanmasını (1853-56 Yezdanşêr isyanı ve 1880-82 Şeyh Ubeydullah isyanı) içeren kitabı 1900 yılında yayımlandı. Kitabın eklerinde 33 ilginç belge vardı ki bu da kitabın birincil kaynak olarak değerini artırıyordu.

Kafkas askeri dairesi genelkurmayının bu kitabın yazılmasındaki ilgisine karşın kitap gizli veya hizmete mahsus sayılmadı. Kitap yayımlandıktan sonra Türkiye´nin askeri kurumlarının dikkatini çekti ve hemen hizmet içi kullanılmak üzere Türkçeye çevrildi.”

Kitêba serbazê rûs Averyanov

Kitêba serbazê rûs P.I.Averyanov, a bi navê “Di Şerên Osmanî Îran û Rûsan de Kurd” di nav weşanên Avesta de derket. Kitêb ji rûsî ji aliyê Ibrahim Kale ve bo tirkî hatiye wergerandin. Averyanov ji bo li ser kurdan raportan ji Fermandariya Giştî a Leşkerî a Kafkasya re binivîse hatibû wezîfedarkirin. Celîlê Celîl di pêşgotina ji bo çapa tirkî de li ser girîngiya kitêbê disekine, wê wek dokumaneke dîrokî dinirxîne. Kitêba Averyanov di 1910an de di nav weşanên Fermandariya Giştî a Leşkerî a Kafkasyayê de çap bûbû, piştî çapa wê b idemeke kurt, kitêbê bala dezgayên leşkerî ên Tirkiyeyê kişandibû û ji bo ku wê di xizmeta nav xwe de bikarbînin, ew wergerandibûn zimanê tirkî.

Author: Pyotr İvanoviç Averyanov
Language: Turkish
Eigenschaften: "Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler"
Author: Pyotr İvanoviç Averyanov
Language: Turkish
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Viewed