ZOZAN is closed - wholesale available.


In the last three years, we together made it possible to turn an idea into on of the biggest Kurdish platforms. Our gratitude goes out to each and every one of you who made it possible. Due to personal reasons, we have decided to pass on the opportunity to you so you can carry on with this legacy.
Individual orders are no longer possible. Orders already placed will be processed. Otherwise our products can be purchased at wholesale prices. Contact: https://www.zozan.com/contact

Tasavvur mu Gerçek mi? Mahabad Kürt Cumhuriyeti

Tasavvur mu Gerçek mi? Mahabad Kürt Cumhuriyeti
This product is currently not available.
Please inform me as soon as the product is available again.

€6.50 *

Prices incl. VAT plus shipping costs

Delivery time approx. 21 working days

  • ZZN10684
Tasavvur mu Gerçek mi? Mahabad Kürt Cumhuriyeti Büyük Güçlerin Politikasında Kürtler,... more
Product information "Tasavvur mu Gerçek mi? Mahabad Kürt Cumhuriyeti"

Tasavvur mu Gerçek mi?

Mahabad Kürt Cumhuriyeti

Büyük Güçlerin Politikasında Kürtler, 1941-1947

Borhaneddin A. Yassin

İngilizceden Çeviren: Hikmet İlhan

ISBN: 978-605-5279-85-1

21.5x13.5, 374 sayfa

Bu çalışmada Kürt meselesi; Kürt halk(lar)ının içindeki gelişmeler, Kürtlerin yaşadıkları ülkelerdeki devletlerdeki merkezî hükümet(ler)in konumu ve Büyük güçlerin zamanında Kürtlere yönelik yürüttükleri politikalar ışığında ele alınmaktadır. Çalışma konusu olan dönemdeki Kürt milliyetçiliğiyle ilgili en önemli gelişmelerden biri, Kürdistan Halk Cumhuriyeti’nin (Ocak 1946-Aralık 1946) kurulmasıydı. Cumhuriyet çok kısa sürede yıkılmasına rağmen Kürt milliyetçiliğinin en mühim gelişmelerinden biri olmuştur.

Bu çalışma, Kürtlerin özellikle de 1941-47 dönemindeki İran Kürtlerinin tarihini daha geniş uluslararası şablon içine yerleştirmeye çalışmaktadır. Kitapta İkinci Dünya Savaşı’na ve Soğuk Savaş’ın kökenlerine odaklanılmaktadır. Bu bağlamda Büyük Güçlerin Kürtlere dair yaklaşımları, esas bir ilgi alanını oluşturmaktadır. Büyük Britanya ve ABD’nin temel hedefi İran, Türkiye ve Irak’la dostane ilişkilerini sürdürmekti ve bundan ötürü söz konusu güçler Kürtlere herhangi bir sempati göstermekten kaçındılar. ABD; İran hükümetinin Kürtleri ve İran’daki diğer grupları kontrol altında tutmasını sağlamak için İran’ı çeşitli biçimlerde destekledi. Öte yandan Sovyetler Birliği Türkiye ile özellikle dostane bir ilişki içinde değildi ve SSCB’nin Irak’la diplomatik ilişkileri yoktu. Sovyetler Birliği’nin İran’la ilişkilerinin doğası muğlak ve güven verici olmaktan uzaktı. Sovyetler Birliği’nin Kürt milliyetçiliğinin şampiyonu olarak ortaya çıkmasında kaybedeceği çok az, kazanacağı ise çok şey vardı. ABD ve Büyük Britanya desteğinden umudunu kesen Kürtler yönlerini Sovyetler Birliği’ne çevirmeye hazırdılar.

Bununla birlikte, Büyük Güçlerin politikalarının ortak paydası kendi çıkarlarını muhafaza etmekti.      

Author: Borhaneddin A. Yassin
Language: Turkish
Eigenschaften: "Tasavvur mu Gerçek mi? Mahabad Kürt Cumhuriyeti"
Author: Borhaneddin A. Yassin
Language: Turkish
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Tasavvur mu Gerçek mi? Mahabad Kürt Cumhuriyeti"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Viewed