ZOZAN is closed - wholesale available.


In the last three years, we together made it possible to turn an idea into on of the biggest Kurdish platforms. Our gratitude goes out to each and every one of you who made it possible. Due to personal reasons, we have decided to pass on the opportunity to you so you can carry on with this legacy.
Individual orders are no longer possible. Orders already placed will be processed. Otherwise our products can be purchased at wholesale prices. Contact: https://www.zozan.com/contact

Devlet Piyasa Parti - Kürt Müziği ve Nizamettin Ariç

Devlet Piyasa Parti - Kürt Müziği ve Nizamettin Ariç
This product is currently not available.
Please inform me as soon as the product is available again.

€6.50 *

Prices incl. VAT plus shipping costs

Delivery time approx. 21 working days

  • ZZN10687
Devlet Piyasa Parti Kürt Müziği ve Nizamettin Ariç Besime Şen ISBN: 978-605-9082-62-4... more
Product information "Devlet Piyasa Parti - Kürt Müziği ve Nizamettin Ariç"

Devlet Piyasa Parti

Kürt Müziği ve Nizamettin Ariç

Besime Şen

ISBN: 978-605-9082-62-4

21.5x13.5, 248 sayfa

Bu kitap, “ulusal müzik” kavramı çerçevesinde Kürt Müziğinin “yerini, dünyasını, kurumlarını ve öznelerini belirlemeye çalışıyor. Bu belirlemeler politik arka planın yanı sıra ekonomi politikaların etkisiyle ele alınıyor. Devlet-piyasa-parti denklemi, Kürt siyasallığının tarihsel koşulları ve Nizamettin Ariç´in hikayesi ile yani “Kürt müzisyeni nasıl oluşur?”; “Ariç neden Türkiye´deki dinleyicisinden kopuk? gibi sorulara yanıt aranarak cevaplanıyor.

Fransız Aydınlanması ile Alman Romantizminin belirlediği ulusallık fikirleri, müzikte ve özelinde Türk devletinin kuruluşunda nasıl bir role sahip? Bu etki, yani tek dil ve tek kültür politikası Kürt müziğinde nelere yol açıyor?

“Kürtlerin 20.yüzyılın başlarında modernist ulusal devlet oluşumlarının dışına düşerek devletsiz kalması; yanı sıra mekansal ve toplumsal olarak parçalanması; kapitalistleşme ile kır-kent çelişkilerini deneyimlemesi ve sınıfsal dokusunun belirginleşmesi....” gibi konuların yanı sıra kitap 1990 sonrası itibariyle PKK´nin Kürt müziği üzerindeki etkisini kavramsal düzeyde analiz etmektedir. Yazara göre yasak ve asimilasyona “karşı” bir alan ve ideoloji ören Kürt parti ve politik çevreleri müziği araçsallaştırmaktadır.

Author: Besime Şen
Language: Turkish
Eigenschaften: "Devlet Piyasa Parti - Kürt Müziği ve Nizamettin Ariç"
Author: Besime Şen
Language: Turkish
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Devlet Piyasa Parti - Kürt Müziği ve Nizamettin Ariç"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Viewed