ZOZAN is closed - wholesale available.


In the last three years, we together made it possible to turn an idea into on of the biggest Kurdish platforms. Our gratitude goes out to each and every one of you who made it possible. Due to personal reasons, we have decided to pass on the opportunity to you so you can carry on with this legacy.
Individual orders are no longer possible. Orders already placed will be processed. Otherwise our products can be purchased at wholesale prices. Contact: https://www.zozan.com/contact

İmparatorluk Sınır ve Aşiret

İmparatorluk Sınır ve Aşiret
This product is currently not available.
Please inform me as soon as the product is available again.

€8.95 *

Prices incl. VAT plus shipping costs

Delivery time approx. 21 working days

  • ZZN10689
İmparatorluk Sınır ve Aşiret Kürdistan ve 1843-1932 Türk-Fars Sınır Çatışması Nejat Abdulla... more
Product information "İmparatorluk Sınır ve Aşiret"

İmparatorluk Sınır ve Aşiret

Kürdistan ve 1843-1932 Türk-Fars Sınır Çatışması

Nejat Abdulla

Fransızcadan Çeviren: Mustafa Aslan

ISBN: 978-9944-382-60-1

21.5x13.5, 544 sayfa

Onaltıncı yüzyıldan itibaren Kürdistan Osmanlı-Fars sınır kavgasının merkezi haline geldi. Osmanlı ve Fars İmparatorlukları arasında yer alan Kürdistan her iki taraf için hem çok büyük bir askeri rezerv hem çok önemli bir ekonomik kaynak olduğu gibi her iki tarafın sınır güvenliği için tampon bir bölge oluşturmaktaydı. Sünni Osmanlı bloğuna karşı Şii Safevi bloğunun ortaya çıkmasıyla dini inançlar, 1514 Çaldıran savaşıyla başlayıp 1847 II. Erzurum anlaşmasına kadar devam eden savaşın sürdürülmesine gerekçe oluşturdu. II. Erzurum anlaşması en azından resmi olarak Kürtlerin her iki imparatorluğun sınır “oyununun” bir parçası olmalarına son verdi.

Bu aynı zamanda İstanbul hükümetine yerel otonom Kürt otoritelerinin yetkilerine son verme imkânı da sağladı. Birinci Dünya Savaşından sonra Kürt sorunu basının spekülatif alanından çıkarak diplomasinin “oyun” alanına girdi. Sevr anlaşması küçük bir Kürt devletinin kurulmasını kararlaştırdı, Türkler bunun gerçekleşmesini engelledi. Ve böylece, 1926’da Türk-Irak sınırı ve 1932’de Türk-İran sınırının kesin olarak belirlenmesiyle Kürdistan komşu dört ülke arasında paylaşılmış bir “sömürge” haline geldi.

Împaratorî Sînor û Aşîret / Kurdistan û Şerê Sînor ê Tirk û Farsan ê 1843-1932

Kitêba lêkolînerê kurd Nejat Abdulla a bi navê "Împaratorî Sînor û Aşîret / Kurdistan û Şerê Sînor ê Tirk û Farsan ê 1843-1932" di nav weşanên Avesta de derket. Kitêb ji aliyê Mustafa Aslan ve ji fransî bo tirkî hatiye wergerandin.

Nejat Abdullah bi vê xebata xwe de ku li Fransa wek teza doktora amade kiriye, bi detay bûyer û demeke ji bo kurdan pir krîtîk radixe ber çavan. Ji sedsala 16an ve Kurdistan bûbû qada şerê sînor ê  împaratoriyên fars û osmanî. Bi peymana ku di sala 1932yan de di navbera Tirkiye û Îranê de çêbû Kurdistan di nav çar welatên cîran de hate levakirin û bû perçeyekî bindest ê wan welatan.

Author: Nejat Abdulla
Language: Turkish
Eigenschaften: "İmparatorluk Sınır ve Aşiret"
Author: Nejat Abdulla
Language: Turkish
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "İmparatorluk Sınır ve Aşiret"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Viewed