ZOZAN is closed - wholesale available.


In the last three years, we together made it possible to turn an idea into on of the biggest Kurdish platforms. Our gratitude goes out to each and every one of you who made it possible. Due to personal reasons, we have decided to pass on the opportunity to you so you can carry on with this legacy.
Individual orders are no longer possible. Orders already placed will be processed. Otherwise our products can be purchased at wholesale prices. Contact: https://www.zozan.com/contact

Kürt Ulusal Hareketi

Kürt Ulusal Hareketi
This product is currently not available.
Please inform me as soon as the product is available again.

€7.95 *

Prices incl. VAT plus shipping costs

Delivery time approx. 21 working days

  • ZZN10698
Fransızcadan Çeviren Fikret Başkaya Birinci Baskı: 2001 İkinci Baskı: 2013 ISBN:... more
Product information "Kürt Ulusal Hareketi"

Fransızcadan Çeviren

Fikret Başkaya

Birinci Baskı: 2001

İkinci Baskı: 2013

ISBN: 9758637010

21.5x13.5, 420 sayfa

Orta Doğu’da dört ülke arasında bölünmüş olan Kürtler, asla kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olmayacak halklardan biri midir acaba? Bugün Birleşmiş Milletler üyesi olan ve 1945’ten bu yana bağımsızlığını elde etmiş birçok halkın nüfusundan daha önemli bir nüfusa sahip olan bu halk, böyle bir kadere mahkum edilmiş gibi görünüyor. Kürdistan’ın stratejik konumu , kısmen de olsa onu boyunduruk altında tutan ülkelerin nedenlerini açıklamaya yetiyor. Kürtler, ülkelerini bölen devletlerin ortak tehdidi altında Orta Doğu’nun kalbi sayılan ve petrol bakımından oldukça zengin toprakları yurt edinmişlerdir. Ancak ulusal hareketlerin mutlaka iç nedenleri de vardır. Kürt dramının başlıca aktörleriyle söyleşiler yapan, Fransız ve İngiliz diplomatik arşivlerine giren Chris Kutschera, Kürt Ulusal Hareketinin pek fazla bilinmeyen tarihini yeniden ele alarak, Birinci Dünya Savaşı arifesinde İstanbul’da kurulan ilk politik kulüplerden General Barzani hareketine, Şeyh Said başkaldırısından Komando Hareketine kadar birbirini izleyerek cereyan eden isyan, ayaklanma ve baskıları evrensel bir perspektifle irdeliyor.

Tevgera Neteweyî ya Gelê Kurd

…di warê xwe de yek ji pirtûkên berfireh ên li ser tevgera gelê kurd eû ji encama xebateke lêkolînî û çavkaniyên berfireh hatiye amadekirin.

Kutschera, bi seraktorên ku bûne sedema jandariya gelê kurd re guftûgokiriye û ketiye nava arşîvên dîplomatîk ên fransiyan û ingilîzan. Ew liser agahiyên der barê tevgera gelê kurd de ku heya niha zêde nedihatinzanîn sekiniye.

Azadiya Welat (Hejmar 308)

Author: Chris Kutschera
Language: Turkish
Eigenschaften: "Kürt Ulusal Hareketi"
Author: Chris Kutschera
Language: Turkish
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Kürt Ulusal Hareketi"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Viewed