ZOZAN is closed - wholesale available.


In the last three years, we together made it possible to turn an idea into on of the biggest Kurdish platforms. Our gratitude goes out to each and every one of you who made it possible. Due to personal reasons, we have decided to pass on the opportunity to you so you can carry on with this legacy.
Individual orders are no longer possible. Orders already placed will be processed. Otherwise our products can be purchased at wholesale prices. Contact: https://www.zozan.com/contact

33 Kurşun - Yas tutan tarih

33 Kurşun - Yas tutan tarih
This product is currently not available.
Please inform me as soon as the product is available again.

€3.20 *

Prices incl. VAT plus shipping costs

Delivery time approx. 21 working days

  • ZZN10711
ISBN: 978-605-5585-72-3 19.5x13, 80 sayfa Bir gece yarısı evlerinden alınan 33 yoksul Kürt... more
Product information "33 Kurşun - Yas tutan tarih"

ISBN: 978-605-5585-72-3

19.5x13, 80 sayfa

Bir gece yarısı evlerinden alınan 33 yoksul Kürt köylüsü sabahın bir vakti kurşuna diziliyor.

Askerler tarafından katledilen ve cansız bedenleri kurda kuşa yem edilen bu 33 insanın öyküsü 70 yıla yakın zamandır dilden dile, nesilden nesile aktarılıyor.

Derin bir yara 70’e yakın yıldır kanıyor.

Gözü dönmüş ırkçı nefretin neden olduğu bu katliamla bir türlü yüzleşilmiyor. Kanayan yara sarılmıyor; sarılmak istenmiyor. Aksine yaraya tuz basılıyor; yürekler daha bir kanatılıyor.

28 Temmuz 1943 günü; sabahın erken saatlerinde 33 yoksul Kürt köylüsünün kurşuna dizildiği Sefo Deresi o günden bu yana ‘yasak saha’ kapsamında.

Dereye giriş ve çıkışlar hayati tehlike arz ettiğinden yakınları kurşuna dizilen köylüler buraya gidemiyor. Babası, amcası, dedesi, kardeşi vd. kurşuna dizilen insanlara öldürülenlerin kemikleri dahi verilmiyor.

TC Milli Savunma Bakanlığı 6 Mayıs 2004 tarihinde, 33 Kürt köylüsünün öldürülmesi emrini veren ve cinayetten mahkum edilen Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın adını köylüleri kurşuna dizen sınır taburuna verdi!

Bu durumda 33 Kurşun kitabını yeniden yayımlamak da mecburi hale geldi.

Kitap daha baskı aşamasındayken, Muğlalı ismi kışladan kaldırıldı. ‘Ölümü gösterip sıtmaya razı eden’ geleneksel devlet politikasının tipik yansıması olan bu uygulama, katliamın üstünü örtmemelidir.

Otuz Üç Kurşun

Gazeteci Günay Aslan ‘Otuz Üç Kurşun’da, Van Özalp’taki Sefo deresinde, 28 Temmuz 1943’te, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın kurşuna dizdiği köylülerin hikâyesini, tanıklar ve belgelere dayanarak anlatıyor. Aslan, 33 Kurşun olayına gelmeden önce, Heretel Köyü’nde yirmi köylünün katledilişini, Mustafa Muğlalı ile temsil edilen devletin Kürtlere yaklaşımını, 33 Kurşun olayının meydana geliş şeklini, Muğlalı’nın emri kimden aldığını ve 33 Kurşun olayının mahkeme ve Meclis süreçlerini, dönemin devlet erkânınca yapılmış açıklamalar, basına yansıyanlar ve olayın birebir mağduru insanların tanıklığıyla veriyor.

Erkan Canan, Radikal Kitap, 13.04.2012

Author: Günay Aslan
Language: Turkish
Eigenschaften: "33 Kurşun - Yas tutan tarih"
Author: Günay Aslan
Language: Turkish
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "33 Kurşun - Yas tutan tarih"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Viewed