Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk - Dana Adams Schmidt

Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk - Dana Adams Schmidt
€6.50 *

Prices incl. VAT plus shipping costs

Ready to ship today,
Delivery time appr. 1-3 workdays

  • ZZN10828
Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk - Dana Adams Schmidt  İngilizceden çeviren: Burcu... more
Product information "Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk - Dana Adams Schmidt"

Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk - Dana Adams Schmidt 

İngilizceden çeviren: Burcu Yalçınkaya 

ISBN: 978-605-5585-53-2 

13.5x21.5, 296 sayfa, resimli

“Kürt arkadaşlarımla geçirdiğim kırk altı gün, gazetecilik kariyerimin dönüm noktası olmuştur.” NewYork Times Ortadoğu muhabiri Dana Adams Schmidt, Irak hükümetinin kendilerini millet olarak tanımasını bekleyen gerillalarla görüşmek için Irak Kürdistanı’na yaptığı yolculuğu böyle anlatmaktadır.

Schmidt’in yolculuğu gizli kalmak zorundaydı (aslında Schmidt Kürdistan’a nasıl girip çıktığını hiç açıklamamıştır). Görünüş itibariyle Schmidt Beyrut’taki ofisinden kayboldu. Yaya, katır sırtında ve eğer şanslıysa atla ve iki kere de jiple seyahat etti. Seyahatin çoğu geceleri yapıldı ve gündüzler de saklanarak geçti. Bu yolculuğun fiziksel tehlikeleri vardı. Birçok kez Irak hava kuvvetleri saldırılarına maruz kalmışlardı. Schmidt’in koruması onun kimliğini Kasım’ın adamları onu bulur diye köylülerden gizliyordu.

Bu seyahatin en önemli kısmı Schmidt’in Kürdistan’ın en sevilen ve en korkulan adamı Mele Mustafa Barzani ile geçirdiği on gün olmuştur. Barzani, Batı medyasını Kürt davasını (özerkliklerini ilan etmekte kararlı insanların davasını) dünyaya duyurabilmek için davet etmiştir.

Schmidt’in kendi hikâyesiyle Kürtlerin hikâyesi bir araya gelmiştir. Kürtlerin sınırlı imkanlarıyla kurdukları ordusu, folklorlerine olan aşkları, ilginç ve bir okadar da acı destanları, bir başka toplum tarafından sürekli ezilmelerinin hikayesi… Schmidt bu tabloyu bize verebilmek için Ortadoğu’daki güncel siyasi olaylar ve Kürt tarihi bilgisini de sunmaktadır. Kürtleri dağlardaki sığınaklarında gösteren fotoğraflar da müthiş bir kanıt olmuştur.

Dana Adams Schmidt “Sıradışı bir cesaret isteyen en iyi çalışmasıyla” Uluslararası Basın Kulübü’nün George Polk ödülüne” layık görülmüştür.

Author: Dana Adams Schmidt
Language: Turkish
Eigenschaften: "Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk - Dana Adams Schmidt"
Author: Dana Adams Schmidt
Language: Turkish
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk - Dana Adams Schmidt"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Viewed